Organizacja i zarządzanie oświatą
STUDIA PODYPLOMOWE
Celem kształcenia na kierunku “Organizacja i zarządzania oświatą” jest przygotowanie absolwentów do pełnienia funkcji kierowniczych i menadżerskich w placówkach oświatowych oraz jednostkach nadzorujących. Absolwenci znacząco udoskonalą swoje umiejętności w dziedzinie komunikowania społecznego, autoprezentacji oraz kreowania wizerunku własnego i placówki oświatowej. Ukształtowana podczas studiów świadomość odpowiedzialności prawnej, etycznej i społecznej, związanej z kierowaniem zespołami ludzkimi w sytuacjach trudnych pozwoli absolwentom podejmować wyzwania związane z zarządzaniem placówką oświatową. Przygotowanie do odpowiedzialnego i etycznego wdrażania działań o charakterze naprawczym czy reedukacyjnym. Nabycie kluczowych umiejętności oraz kompetencji społecznych i psychologicznych, niezbędnych do pracy na stanowiskach kierowniczych.
OPIS ABSOLWENTA
Absolwent studiów podyplomowych organizacji i zarządzania oświatą posiada wiedzę i umiejętności w zakresie podstawowych struktur społecznych środowiska oraz instytucji zajmujących się kształceniem, opieką i wychowaniem – ich znaczenie dla społeczeństwa oraz szczegółowe nazewnictwo z tym związane i dogłębna ich znajomość. Potrafi dokładnie określić role i szczegółowe zadania różnych instytucji edukacyjnych, opiekuńczych, wychowawczych. Wykorzystuje wiedzę z zakresu kierowania i administrowania w placówkach oświatowych. Zna zasady funkcjonowania szkoły i placówek oświatowych w świetle współczesnych koncepcji zarządzania oraz wie, jak uzmysłowić uczestnikom istoty funkcjonowania placówek oświatowych w warunkach permanentnych przemian i rosnącej konkurencji. Potrafi zaplanować i zorganizować działalność placówki, pozyskać fundusze Unijne dla oświaty i instytucji wspomagających realizację polityki oświatowej. Absolwent posiada kluczowe umiejętności praktyczne oraz rozwinięte kompetencje społeczne. Jest świadomy etycznego wymiaru pracy w oświacie. Jest przygotowany do pełnienia funkcji kierowniczych w szkołach i placówkach oświatowych, o ile spełnia inne wymogi zawarte w odrębnych przepisach.
OPIS I PERSPEKTYWY ZAWODOWE
Organizacja i zarządzania oświatą cieszy się popularnością i jest chętnie wybierana przez studentów, to niezwykle interesująca perspektywa zawodowa. Absolwenci tego kierunku mogą samodzielnie prowadzić sowie prywatne szkoły, przedszkola zarządzać nimi w sposób świadomy. Zdobyte umiejętności pozwolą na właściwą organizację nadzoru, prowadzenia dokumentacji, sprawne zarządzanie oraz kształcenie umiejętności praktycznych.
Studia podyplomowe zostały opracowane z uwzględnieniem aktualnej sytuacji na rynku pracy i stwarzają szerokie perspektywy zawodowe, są adresowane zarówno do nauczycieli i wychowawców przedszkolnych i szkolnych, jak również do osób zajmujących się edukacją. Absolwenci tych studiów są przygotowani do pracy w szkołach i przedszkolach, instytucjach oświatowych i opiekuńczo-wychowawczych w sektorze instytucji i miejsc związanych z rozwojem dzieci i młodzieży.
DLA KOGO?
Studia są skierowane do absolwentów uczelni wyższych z dyplomem co najmniej licencjata.
Dla osób, które pracowały, pracują lub zamierzają podjąć pracę w:
- szkołach podstawowych,
- szkołach ponadpodstawowych,
- zasadniczych szkołach zawodowych,
- placówkach wychowania pozaszkolnego,
- placówkach wychowawczych,
- domach dziecka,
- świetlicach środowiskowych.
Studia są skierowane także do absolwentów uczelni wyższych, szczególnie o profilu pedagogicznym, psychologów, socjologów, nauczycieli, prawników, kuratorów sądowych, pracowników ośrodków edukacyjnych, opiekuńczo-wychowawczych, poradni psychologiczno-pedagogicznych, a także do osób przygotowujących się do zarządzania oświatą.
WARUNKI UKOŃCZENIA STUDIÓW
Warunkiem ukończenia studiów podyplomowych jest:
- uzyskanie zaliczeń oraz zdanie egzaminów określonych w planie studiów;
- pozytywna ocena z egzaminu dyplomowego;
- uregulowanie opłat za studia, o których mowa w Regulaminie Studiów Podyplomowych.
OPŁATY ZA STUDIA
Opłata miesięczna: 300 zł; semestralna: 1730 zł; jednorazowa: 5060 zł