Finansowanie studiów wyższych – skąd wziąć pieniądze na edukację?

Młoda kobieta siedzi przy biurku i zastanawia się nad sposobami finansowania studiów wyższych

 

Finansowanie studiów wyższych jest jednym z wyzwań, przed którymi stają młodzi ludzie. Koszty dobrej edukacji stale rosną i problemem może być pokrycie wszystkich wydatków z własnych środków. Nie ma jednak sensu rozkładać rąk w geście bezradności. Istnieją bowiem różne opcje finansowania studiów wyższych, które mogą nam pomóc w zdobyciu wymarzonego wykształcenia. Oto krótki przewodnik, jak przekuć plany w rzeczywistość i znaleźć najlepszy sposób, na opłacenie swojej edukacji.

 

Kredyt studencki to nie jest jedyne wyjście

Już na wstępie warto zaznaczyć, że nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, jaki sposób finansowania studiów wyższych jest najkorzystniejszy. W sieci możemy znaleźć wiele różnych pomysłów na pokrycie kosztów edukacji. Wśród najpopularniejszych propozycji znajdują się m.in. kredyty i pożyczki studenckie. Problem w tym, że pieniądze, które otrzymamy, trzeba będzie po zakończeniu edukacji zwrócić wraz z odsetkami. Dlatego decyzja o wzięciu kredytu musi być dobrze przemyślana.

Jeśli nie możemy liczyć na swoje oszczędności lub pomoc rodziny, warto rozważyć również podjęcie pracy zarobkowej. Dobrym rozwiązaniem na podreperowanie domowego budżetu może być praca w niepełnym wymiarze czasowym. Z reguły trudno jest jednak znaleźć dobrze płatny zawód już w trakcie studiów. Poza tym koszty edukacji stale rosną, więc nawet pracując, pokrycie czesnego i innych wydatków może okazać się problematyczne.

 

Programy stypendialne i system ratalny

Dlatego bardzo ciekawą opcją dla studentów, którzy szukają sposobów na finansowanie studiów wyższych, są różnego rodzaju programy stypendialne. Oferują je zarówno poszczególne uczelnie, jak i instytucje publiczne oraz prywatne. Stypendia mogą przybrać różnorakie formy, takie jak zwolnienie z opłat za naukę, miesięczne dotacje czy dodatkowe nagrody za konkretne osiągnięcia.

Programy stypendialne możemy podzielić na:

  • Stypendia socjalne – przeznaczone dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej.
  • Stypendia naukowe – przyznawane najlepszym studentom, którzy osiągają wysokie wyniki w nauce. Podstawą do ubiegania się o taką opcję finansowania są dobre oceny oraz aktywny udział w życiu akademickim.
  • Stypendia sportowe – przyznawane studentom, którzy mogą pochwalić się ponadprzeciętnymi wynikami osiąganymi w różnych dyscyplinach sportowych. Najczęściej premiowane są dyscypliny związane z programem Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich.
  • Stypendia za działalność społeczną – na takie finansowanie studiów wyższych mogą liczyć osoby, które są proaktywne społecznie lub działają na polu charytatywnym.

Programy stypendialne to tylko jedna z opcji na finansowanie studiów. Doskonałym sposobem, aby zmniejszyć obciążenie domowego budżetu, może być rozłożenie płatności za czesne na części. Dzięki skorzystaniu z systemu ratalnego nie musimy wnosić od razu opłaty za cały rok studiów. Płatności można podzielić np. na dwa semestry. Wiele uczelni pozwala rozłożyć czesne na jeszcze mniejsze raty, które regulujemy co kwartał lub co miesiąc.

 

Finansowanie studiów poprzez bony edukacyjne

Jeśli chodzi o finansowanie studiów wyższych, niezwykle korzystne są bony edukacyjne. Takie bonifikaty mogą przybrać formę np. zwolnienia z części opłat. Bony edukacyjne to jednak nie tylko zniżki. To również dodatkowe świadczenia finansowe lub inne korzyści materialne. Można je wykorzystać np. na opłacenie czesnego, zakup podręczników czy pokrycie innych kosztów związanych z nauką.

Wachlarz oferowanych bonifikat jest niezwykle szeroki. Dzięki temu naprawdę wiele osób ma szansę na ten rodzaj finansowania studiów wyższych. Zwolnieni z części opłat za czesne mogą być np. maturzyści, którzy bardzo dobrze poradzili sobie z egzaminem dojrzałości. Jeśli absolwent szkoły średniej uzyskał ponadprzeciętne wyniki na maturze, ma szansę dostać dużą zniżkę na czesne.

Czy to jednak oznacza, że bonifikaty przeznaczone są tylko dla najmłodszych studentów? W żadnym wypadku. Na edukację nigdy nie jest za późno. Niektóre bony edukacyjne przeznaczone są specjalnie dla osób, które np. ukończyły 40. rok życia. Dzięki temu również bardziej doświadczeni studenci mogą bez problemu znaleźć sposób na pokrycie kosztów nauki.

Bony edukacyjne przygotowywane są nie tylko dla potencjalnych kandydatów. Niektóre uczelnie specjalną ofertę kierują również do swoich absolwentów, aby zachęcić ich do kontynuowania nauki. Dzięki temu osoby, które np. zdobyły tytuł licencjata, mogą liczyć na duże zniżki w przypadku kontynuowania nauki na studiach magisterskich. Również osoby, które już są związane z daną uczelnią i polecą ją innym osobom, mogą liczyć na bonifikaty.

 

Bonifikaty to dobra opcja dla wszystkich

Bony edukacyjne mogą być doskonałą opcją finansowania studiów wyższych dla przedstawicieli konkretnych grup zawodowych. Na różne zniżki mogą liczyć np. funkcjonariusze służb mundurowych. Podobnie sprawa ma się z absolwentami klas mundurowych, którzy mogą liczyć na mniejsze opłaty za studia.

Na bonifikaty powinny zwrócić uwagę również osoby związane z sektorem medycznym. Zdrowie to zawsze dobra inwestycja, więc bonami powinni zainteresować się m.in. pracownicy placówek medycznych, hospicjów, wydziałów zdrowia czy przedsiębiorstw związanych z tą branżą. Zyskać mogą również absolwenci szkół oraz klas o profilu medycznym.

Na tym wachlarz bonifikat się nie kończy. Na dodatkowe finansowanie studiów wyższych liczyć mogą np. podróżnicy, wolontariusze, czy pracownicy działów marketingu. Uczelnie często doceniają również swoich partnerów biznesowych. Każdy powinien więc znaleźć dla siebie coś, co pomoże mu zdobyć wymarzone wykształcenie.

 

Podsumowanie

Warto pamiętać, że podejmując studia, inwestujemy w rozwój samych siebie. To doskonała szansa na zdobycie wiedzy i doświadczenia, a nabytych kwalifikacji oraz umiejętności nikt nam już nie zabierze. Dlatego warto dokładnie zapoznać się ze wszystkimi sposobami na finansowanie studiów, aby wybrać dla siebie najlepszą opcję.

 

Jeśli jesteś zainteresowany uczelnią, która oferuje wiele bonów edukacyjnych, to zachęcamy do zapoznania się z ofertą Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa. Znajdziesz w niej bardzo wiele bonifikat, dzięki którym finansowanie studiów wyższych stanie się łatwiejsze, a zdobycie wymarzonego tytułu prostsze niż kiedykolwiek wcześniej.

Testimonial by Adam Buciński
Absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie ukończył studia magisterskie na kierunkach historia oraz stosunki międzynarodowe. Kształcił się również na Uniwersytecie Wrocławskim i Uniwersytecie Jagiellońskim. Przez wiele lat związany z różnymi mediami internetowymi. Od 2024 roku pracownik i wykładowca w Wyższej Szkole Bezpieczeństwa.
Adam Buciński
Kategorie:
Ostatnio dodane w tej kategorii: