Dokumenty aplikacyjne pełnią funkcję wizytówki kandydata – na ich podstawie rekruter decyduje, czy jest zainteresowany spotkaniem z daną osobą. Profesjonalnie przygotowany życiorys zwiększy szansę na rozmowę kwalifikacyjną. Aby przyciągnąć uwagę, warto np. umieścić krótkie podsumowanie zawodowe i zadbać o aspekt wizualny.
Porada 1: Dopasuj dokument do oferty
CV powinno być dostosowane do posady, o którą się staramy. Personalizacja ma bardzo duże znaczenie, dlatego nie warto wysyłać dokładnie takiego samego życiorysu na różne stanowiska. Można umieścić w CV nazwę stanowiska tuż pod imieniem i nazwiskiem.
Porada 2: Wymień najważniejsze dokonania zawodowe
Przygotowując życiorys, nie zapomnij pochwalić się swoimi sukcesami. Przedstaw je w podsumowaniu zawodowym lub w rubryce „doświadczenie”, poniżej opisu obowiązków. Takim osiągnięciem może być na przykład pozyskanie większej liczby klientów dzięki wdrożonemu rozwiązaniu. W przypadku braku doświadczenia zawodowego można wypisać inne sukcesy, np. zdobycie nagrody, udział w konkursie branżowym itp.
Porada 3: Przedstaw swoje cenne umiejętności
Pisząc życiorys, należy również wspomnieć o swoich unikalnych umiejętnościach. Szefowie firm zwracają uwagę na kompetencje, takie jak: zdolności komunikacyjne, elastyczność, zarządzanie sobą w czasie czy umiejętność pracy pod presją czasu. Liczą się również kompetencje twarde, np. znajomość języków obcych i programów komputerowych – zawsze należy wspomnieć o stopniu zaawansowania.
Porada 4: Nie zapomnij o podsumowaniu zawodowym
Krótkie podsumowanie zawodowe umieszcza się na górze dokumentu – poniżej danych osobowych. W kilku zdaniach warto napisać o swoich osiągnięciach, dotychczasowych aktywnościach i celach zawodowych.
Porada 5: Zadbaj o aspekt wizualny
Nowoczesne CV powinno wyglądać estetycznie i czytelnie. Należy używać odpowiednich odstępów, a ważne treści można pogrubić.
Przeczytaj również: porady.pracuj.pl/zycie-zawodowe/wymiar-czasu-pracy-na-pelny-etat-jak-go-okreslic