Mówi się, że osoby, które wchodzą na rynek pracy nie powinny się nastawiać na to, że będą wykonywały ten sam zawód przez całe życie. Często zdarza się też, że pracownicy wykonują zadania, które w ogóle nie są związane z ich wykształceniem. Młodzieży, a przede wszystkim dzieciom, trudno jest planować czy może bardziej marzyć o jakimś zawodzie, gdyż według prognoz, większość z nich będzie pracowała na stanowiskach, które… jeszcze nie istnieją. Dorośli są w trochę lepszej sytuacji, bo łatwiej mogą przewidzieć, czym zajmą się zawodowo. W każdym przypadku, warto zwracać uwagę na swoje mocne strony i zainteresowania, a także studiowany kierunek – nawet jeśli już konkretnie wybrany, to może dać różne możliwości.
Planując swoją ścieżkę zawodową (lub dalej edukacyjną i zawodową), uwzględnij następujące etapy:
- Poznaj siebie, zadając sobie następujące pytania:
– Co lubisz robić? Co Cię interesuje? Jakie masz marzenia? Gdybyś mógł wybrać dowolną pracę na świecie, co by to było?
- Poznaj rynek pracy – zdobądź informacje na temat trendów na rynku pracy, ale też zawodów, które Cię interesują.
- Pielęgnuj swoje pasje – jeśli znalazłeś już coś, co Cię interesuje, sprawdź, jak bardzo – weź udział wydarzeniach, zajęciach dodatkowych lub dołącz do koła zainteresowań.
- Cały czas się rozwijaj – zapisz się na kursy, szkolenia czy warsztaty dotyczące interesującego Cię obszaru – na przykład – KLIK. Jeśli wciąż nie możesz się zdecydować, postaw na zajęcia ogólnorozwojowe, takie jak kształcenie kompetencji komunikacyjnych, współpracy w grupie czy też rozwiązywania problemów.
Czego przy tym nie należy robić?
- Nie słuchaj rad „mądrzejszych” kolegów i koleżanek i nie podążaj za ich przykładem, jeśli macie zupełnie inne zainteresowania.
- Nie stawiaj sobie nierealistycznych wymagań – postaw na metodę małych kroków!