W dniach 9 i 10 grudnia w Hali Sportowo-Widowiskowej Unii Swarzędz, przy ul. Św. Marcin 1, odbyły się zawody karate: VI AKADEMICKI PUCHAR POLSKI KARATE WKF (w sobotę) oraz XII SWARZĘDZKIE MISTRZOSTWA KARATE O PUCHAR BURMISTRZA MIASTA I GMINY SWARZĘDZ (w niedzielę). Imprezy przyciągnęły entuzjastów sztuk walki i wzięło w nich udział kilkudziesięciu zawodników. Nie mogło również zabraknąć ważnych osobistości. Na miejsce przybył m.in. Wacław Antoniak – Prezes Polskiego Związku Karate. Imprezy zostały poprowadzone przez Mariusza Sieberta – założyciela Szkoły Karate Do-Fighter, a na otwarciu każdej z nich pojawił się Burmistrz Miasta Marian Szkudlarek. Na miejsce przybyła również Swarzędzka Telewizja Kablowa. Weekendowe wydarzenia wspierało Ministerstwo Sportu i Turystyki.
VI AKADEMICKI PUCHAR POLSKI KARATE WKF
W tychże zawodach wzięli udział studenci, w przedziale wiekowym od 19 do 27 lat. Przybyli oni z różnych uczelni całej Polski, aby móc tego dnia ze sobą rywalizować. Wśród zawodników zaleźli się zarówno mężczyźni jak i kobiety. Walczyli oni w różnych kategoriach wagowych.
Cele turnieju to: wyłonienie najlepszych zawodników w poszczególnych konkurencjach oraz najlepszego klubu uczelnianego, popularyzacja Karate WKF wśród młodzieży akademickiej jako sportu olimpijskiego oraz wyłonienie najlepszych zawodników karate, którzy wystąpią w przyszłym roku na Mistrzostwach Świata – jest to jeden z trzech turniejów kwalifikacyjnych do Akademickiej Kadry Polski na AMŚ w Tokio (Japonia) 2018. Była to zatem impreza bardzo wysokiej rangi – ważne, ale też i stresujące wydarzenie dla sportowców biorących w niej udział.
Odbyły się eliminacje kata i kumite (obydwa w kategorii indywidualnej i drużynowej) a następnie finały przeprowadzonych konkurencji. Na początku walki pojawiał się charakterystyczny dla karate ukłon. Zawodnicy konkurowali ze sobą na kilku matach jednocześnie, często wydając z siebie głośne, charakterystyczne dla karate okrzyki.
XII SWARZĘDZKIE MISTRZOSTWA KARATE O PUCHAR BURMISTRZA MIASTA I GMINY SWARZĘDZ
Ta impreza miała charakter lokalny i uczestniczyli w niej najmłodsi zawodnicy karate pochodzący z naszego miasta, gminy i okolic. Cele turnieju to: wyłonienie najlepszych zawodniczek, zawodników oraz najlepszego klubu, popularyzacja karate wśród najmłodszych jako sportu olimpijskiego, a także propagowanie zdrowego stylu życia. Impreza jest na tyle istotna, że została zamieszczona w kalendarzu Wielkopolskiego Okręgowego Związku Karate Olimpijskiego.
Tym co do razu rzucało się w oczy, była radość i energia emanująca z najmłodszych. Trzeba przyznać, że byli oni doskonale przygotowani i oglądało się ich występy z przyjemnością. Zawodnicy mieli na sobie kolorowe pasy – żółte, czerwone, niebieskie, zielone i pomarańczowe. Każdy z nich oznaczał poziom umiejętności. Na trybunach zasiedli przede wszystkim dumni rodzice.
Dzieci wystąpiły w różnych kategoriach wiekowych. Rozpiętość wiekowa wynosiła od 8 lat (byli też młodsi) do 16 lat (walczyli też nieco starsi). Zmierzyli się ze sobą w konkurencjach kata i kumite. Wzięcie udziału w tychże zawodach było równoznaczne ze wsparciem Fundacji RAK OFF, oraz tych osób, które potrzebują finansowego wsparcia i rehabilitacji.
Na miejscu odbyły się eliminacje oraz finały przeprowadzonych konkurencji.
Wszystkim zwycięzcom, zarówno z soboty jak i niedzieli, wręczono nagrody: dyplomy Akademickiego Związku Sportowego, medale, puchary oraz drobne upominki.
REALIZACJA PROGRAMU
Sprawą nie związaną bezpośrednio z weekendowymi zawodami, ale bardzo istotną, bo łączącą się ze sportem karate, jest propagowanie projektu Sport w Szkole Umysł i Ruch. Jest on współfinansowany przez Erasmus oraz ze środków Unii Europejskiej. Wacław Antoniak i Mariusz Siebert są zwolennikami idei przyświecającej temu programowi. Ma on bowiem na celu wprowadzenie zajęć karate do szkół, aby dzieci nie miały problemu z nadwagą i otyłością, a co za tym idzie – były zdrowsze. Ruch niesie ze sobą wiele korzyści i jest bardzo ważną częścią życia każdego młodego człowieka. Należy go wprowadzać, aby dziecko mogło się prawidłowo rozwijać. Istotne jest tu ujęcie sportu jako przyjemnego sposobu spędzania czasu. Według badań, sport bardzo pozytywnie wpływa zarówno na sylwetkę, jak i na rozwój mózgu.
ORGANIZATORZY
Obydwie imprezy nie mogłyby dojść do skutku gdyby nie wsparcie organizatorów i współorganizatorów. Ze względu na to jak ważną rolę spełnili chcielibyśmy ich tutaj wymienić:
W ramach VI AKADEMICKIEGO PUCHARU POLSKI KARATE WKF:
Organizator: OŚ AZS Poznań.
Współorganizatorzy: ZG AZS, Wielkopolski Okręgowy Związek Karate Olimpijskiego, Polski Związek Karate, KU AZS Politechnika Poznańska, Urząd Miasta Poznania, Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa w Poznaniu, Swarzędzkie Centrum Sportu i Rekreacji.
Impreza pod patronatem: UMiG Swarzędz.
W ramach XII SWARZĘDZKICH MISTRZOSTW KARATE
O PUCHAR BURMISTRZA MIASTA I GMINY SWARZĘDZ:
Organizator: Swarzędzki Klub Karate: Do „Fighter”.
Przy współpracy z: Wielkopolskim Okręgowym Związkiem Karate Olimpijskiego, Polskim Związkiem Karate, UMiG Swarzędz (dofinansowanie), Swarzędzkim Centrum Sportu i Rekreacji, OŚ AZS Poznań, Wyższą Szkołą Bezpieczeństwa w Poznaniu.
JBK