W ramach zajęć terenowych studenci Wydziału Nauk Społecznych w Giżycku zorganizowali Debatę Oxfordzką, która odbyła się 21 kwietnia 2018 r.
Debata oxfordzka to idea oparta na chęci toczenia merytorycznych i kulturalnych sporów na argumenty, w których obie strony mają równe prawa i możliwości zaprezentowania swojego stanowiska.
W zajęciach brali udział studenci IV i VI semestru kierunku Bezpieczeństwo zdrowotne. W wyniku losowania wybrano sześć pięcioosobowych grup studentów, którzy stanęli do bitwy na argumenty w poniższych tematach:
- Zespół stresu pourazowego jest przekleństwem żołnierza powracającego z misji.
- Mankamentem w dziedzinie BHP jest słaby system kontroli.
- Szkolenia z zakresu BHP nie gwarantują bezpiecznej pracy.
- Nieuzasadnione wyjazdy zespołów ratowników są zmorą ratownictwa medycznego.
- Obciążenie psychiczne jest najczęstszym powodem wypalenia zawodowego wśród ratowników medycznych.
- Ratownik przed przystąpieniem do udzielenia pomocy powinien przede wszystkim zadbać o swoje bezpieczeństwo.
- Obowiązujące w Polsce przepisy w zakresie BHP zapewniają dobrą z poziomu ryzyka zawodowego ochronę ratowników wodnych.
Wszyscy studenci prezentowali silne argumenty, pewność siebie, błyskotliwość oraz dobre przygotowanie merytoryczne. Publiczność uważnie słuchała wystąpień stron. W kolejnych starciach mówcy wyłaniali nowe argumenty, a strony przeciwne odpierały je wytaczając własne interpretacje.
Do ścisłego finału przeszły dwie najlepiej prezentujące się grupy studentów, spośród których zwycięstwo odniosła drużyna w składzie:
- Łukasz Kołodziej
- Magdalena Małkowska
- Grzegorz Pietrusiewicz
- Krystyna Skwara
- Ireneusz Tyszka
Serdeczne gratulacje dla zwycięzców i podziękowania za zaangażowanie dla wszystkich biorących udział w debacie studentów i wykładowców!
W dniach 12-13 maja 2018 r. odbyła się impreza rekreacyjna oraz popularno-naukowa „Weekend zdrowia” organizowana przez Wydział Nauk Społecznych w Giżycku. To wydarzenie organizowane przy udziale giżyckich studentów i wsparciu pracowników dydaktycznych i administracyjnych Wydziału. Ideą „Weekendu zdrowia” jest propagowanie zdrowego i aktywnego stylu życia oraz promocja walorów przyrodniczych i krajobrazowych Giżycka i okolic. „Weekend zdrowia” jest integracyjnym wydarzeniem skierowanym do całej giżyckiej społeczności. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem: „Dobra praktyka – wczesna profilaktyka”.
Pierwszy dzień imprezy, 12 maja – „Aktywna sobota”, odbył się w Lesie Miejskim w Gajewie koło Giżycka. Dla wszystkich chętnych zaplanowano zawody biegowe na dwóch trasach o długości 1,6 km oraz 5 km. Zorganizowano również profesjonalne zabezpieczenie medyczne, pokaz sprzętu medycznego i ratowniczo-gaśniczego. Wydarzenie zakończono wspólnym ogniskiem.
Drugi dzień „Weekendu zdrowia” 13 maja – „Profilaktyczna niedziela” miał miejsce na Plaży Miejskiej w Giżycku. W tym dniu studenci przybliżali wszystkim zgromadzonym m. in. tematykę zdrowego odżywiania, udzielania pierwszej pomocy, profilaktyki chorób układu krążenia, zagrożeń zdrowotnych ratowników medycznych i służb mundurowych czy zdrowia psychicznego. Zorganizowano pokaz tańca w wykonaniu tancerzy z Giżyckiego Klubu Tańca Towarzyskiego „Czar Par”, którzy zapraszali dzieci do zabawy w naukę tańca.
Podziękowania należą się studentom oraz wykładowcom, a także współorganizatorom za pomoc w organizacji „Weekendu Zdrowia”. Wśród nich na wyróżnienie zasługują: Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej w Giżycku, Nadleśnictwo Giżycko, MOSiR Giżycko, Stowarzyszenie Promocji Tańca „Lecdance” w Giżycku, Żegluga Mazurska w Giżycku.