Przez trzy dni w malowniczo położonym „Pałacu i Folwarku Galiny” trwały obrady w ramach III Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Kultura Pokoju”. Tegoroczne rozważania skupiały się wokół tematyki szeroko rozumianego dialogu, jego roli i znaczeniu w bardzo szybko zmieniającej się rzeczywistości politycznej, społecznej, gospodarczej i kulturowej.
Patronat honorowy nad konferencją objęli: Starosta Powiatu Bartoszyckiego – Wojciech PROKOCKI, Starosta Powiatu Lidzbarskiego – Jan HARHAJ, Prezydent Olsztyna – Piotr GRZYMOWICZ, Burmistrz Lidzbarka Warmińskiego – Jacek WIŚNIOWSKI, Burmistrz Miasta Sępopol – Irena WOŁOSIUK, Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie insp. Tomasz KLIMEK, Dowódca 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej – płk dypl. Wojciech DOBRZYŃ, Komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Lidzbarku Warmińskim – ppłk mgr Mariusz WITKOWSKI, Metropolita Warmiński – Arcybiskup Józef GÓRZYŃSKI.
Uroczystego Otwarcia konferencji, w wypełnionej po brzegi Sali Ogrodowej, dokonał JM Rektor dr Andrzej ZDUNIAK wraz ze starostą Powiatu Bartoszyckiego Wojciechem PROKOCKIM, życząc wszystkim owocnych obrad. Wśród przybyłych gości znaleźli się przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, dyrektorzy szkół, w tym z Łucka na Ukrainie, instytucji kultury, uniwersytetów trzeciego wieku, a także studenci zainteresowani podjętą problematyką oraz lokalne media.
Po przywitaniu Gości odbyło się podpisanie porozumienia pomiędzy Wyższą Szkołą Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu a Zespołem Szkół Ogólnokształcących im. Kazimierza Jagiellończyka w Lidzbarku Warmińskim. Dyrektor Anna TKACZUK wyraziła nadzieję na owocną współpracę. Uczniowie ze szkoły partnerskiej zaprezentowali zgromadzonej publiczności przygotowany na tą okazję program artystyczny.
Rozpoczęto pierwszą sesję obrad plenarnych. W czasie konferencji swoje badania zaprezentowali naukowcy z różnych ośrodków badawczych z całej Polski. Jako pierwszy swój referat wygłosił prof. dr hab. Bronisław ROCŁAWSKI – wybitny specjalista i autorytet w dziedzinie edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej, filolog polski, językoznawca, logopeda, nauczyciel akademicki.
W swoim wystąpieniu mówił o wychowaniu dla teraźniejszości bez przemocy, w rodzinie i w szkole. Wystąpienia kolejnych prelegentów koncentrowały się wokół zagadnień związanych z dialogiem z perspektywy bezpieczeństwa, filozofii, etyki, religii i socjologii. Pierwszą sesję obrad plenarnych zakończył występ artystyczny gitarzysty Janusza BIEŃKOWSKIEGO z duetu „Czarny Ortalion” oraz Harcerzy z Hufca ZHP Bartoszyce.
Podczas przerw w obradach goście Konferencji mieli okazję zapoznać się z działalnością wystawców, którzy zaprezentowali swoje stoiska. Wśród nich znaleźli się: Bartoszycki Dom Kultury, Sępopolski Dom Kultury wraz z Warmiankami Sępopolskimi, które częstowały gości swojskim jadłem, Harcerze z ZHP Bartoszyce, Policjanci z Komendy Powiatowej w Bartoszycach. Drugiego dnia Konferencji towarzyszył nam Pan Leszek MACKIEL z Klubu „Krwiodawcy w Mundurach”. Ciekawe stoisko przygotował reprezentant Koła Historycznego 20 BBZ Pan Krzysztof ŚLIWIŃSKI, który z niezwykłą pasją, interesująco opowiadał o zgromadzonych zbiorach.
W trakcie konferencji także studenci mieli okazję do zaprezentowania referatów podczas sesji paneli studenckich. To w tej części, w licznym gronie wystąpili zarówno studenci z polskich uczelni wyższych, ale również goście z Rosji, a dokładnie z Sankt – Petersburskiego Państwowego Uniwersytetu Rolniczego, filia w Polesku. Naukowe obrady zostały uświetnione występem wokalnym studentek, które zaprezentowały bogaty repertuar rosyjskiej kultury muzycznej.
Wszystkim czterem sesjom plenarnym towarzyszyły interesujące dyskusje naukowe. Uczestnicy konferencji wskazali na potrzebę kontynuacji w przyszłości konferencji naukowych o tej tematyce. Przyszłoroczne obrady zostały zaplanowane na cieplejszy termin, odbędą się w dniach 20 -22 marca, a tematem przewodnim będzie kultura sieci.
Zdjęcia: Leszek MACKIEL