Przypominanie historii – Poznański Czerwiec 56

 

Studenci Wydziału Studiów Społecznych w Poznaniu podczas zajęć terenowych przeszli szlakiem miejsc upamiętniających ofiary buntu robotników w czerwcu 1956 roku.

Poznań to miasto z przedwojennymi tradycjami organizacji międzynarodowych targów przemysłowych, które były i obecnie są „oknem na świat” dla środowisk społecznych i zawodowych zamierzających zakomunikować swoje relację z władzą.

Decyzja przywódców protestu robotniczego o terminie i trasie manifestacji niezadowolenia sytuacją w najważniejszych zakładach pracy Poznania w czerwcu 1956 roku, wynikała z obecności w mieście w tych dniach przedstawicieli świata zachodniego.

Skala protestu oraz próba ówczesnych władz siłowego rozwiązania problemów, skutkowała licznymi ofiarami śmiertelnymi, jednocześnie opinia międzynarodowa otrzymała czytelny sygnał, że społeczeństwo polskie będzie walczyło z każdą władzą, która nie potrafi budować państwa spełniającego oczekiwania większości obywateli.

Studenci przypomnieli sobie najważniejsze fakty tamtego okresu historii Polski oraz oddali hołd ofiarom działań ówczesnych władz.

Część osób zadeklarowała udział w przedsięwzięciach upamiętniających bohaterów tamtego protestu organizowanych przez Prezydenta Miasta Poznania oraz Wojewodę Wielkopolskiego, my również zapraszamy.