Różne pokolenia na rynku pracy – czym się charakteryzują?

Dowiedz się, jakie cechy posiada Twoje pokolenie. Znajdź pracę, która najbardziej odpowiada Twoim oczekiwaniom – nie tylko finansowym.


Obecnie na rynku pracy możemy spotkać osoby z czterech różnych generacji – każda z nich wyznaje inne wartości i ma inny styl wykonywania służbowych obowiązków.

 

Baby Boomers – najstarsza generacja

Baby Boomers to osoby, które urodziły się między 1947 a 1964 r. Przedstawiciele tego pokolenia pracowali ciężko, aby piąć się po szczeblach kariery. Wyróżnia ich przede wszystkim lojalność wobec pracodawcy, ponieważ poczucie stabilizacji odgrywa ważną rolę w ich życiu. Z tego powodu zazwyczaj nie zmieniają firmy i nie szukają innego zatrudnienia. Generacja BB angażuje się w wykonywaną pracę, dlatego jest to grupa narażona na pracoholizm oraz brak umiejętności oddzielenia życia prywatnego od zawodowego.

Pokolenie X

Przedstawiciele tej generacji urodzili się w latach 1965-1979 – również cenią sobie stabilizację, choć łatwiej przychodzi im zmiana miejsca zatrudnienia. W firmie liczy się dla nich spokój i poczucie bezpieczeństwa, dlatego wolą wykonywać te same zadania przez lata. Iksy starają się jednak zachować balans pomiędzy karierą a życiem prywatnym. Potrafią doskonale organizować swój czas pracy, wykonują zadania skrupulatnie i jedno po drugim – nie lubią multitaskingu.

Pokolenie Y

Ta grupa pracowników urodziła się w latach 1980-1995. Ich start na rynku pracy był łatwiejszy niż poprzednich pokoleń, ponieważ rzeczywistość znacznie się zmieniła. Większość igreków ma wyższe wykształcenie i zna języki obce. W pracy ważna jest dla nich wygoda i poczucie wolności, dlatego nie lubią wiązać się umowami. Znakomicie odnajdują się w pracy zdalnej i chętnie działają na swoim. Zmiana miejsca pracy nie jest dla nich problemem – chcą, żeby służbowe obowiązki wiązały się z pasją.

Pokolenie Z

Generacja Z to osoby urodzone po 1995 roku – dopiero wchodzą na rynek pracy. Ci młodzi ludzie doskonale poruszają się po Internecie, nowe technologie nie mają przed nimi tajemnic. „Zeci”, podobnie jak ich starsi koledzy, cenią sobie swobodę i nie przywiązują się do jednego stanowiska. Często są dość niepokorni i niecierpliwi, co może utrudniać współpracę.

Poszerzaj swoje kompetencje razem z Biurem Karier Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa. Sprawdź oferowane kursy i szkolenia i zdobądź nowe kwalifikacje: https://www.wsb.net.pl/kursy-i-szkolenia/

Przeczytaj również: porady.pracuj.pl/zycie-zawodowe/kodeks-pracy-o-czym-mowi-i-w-czym-pomaga