Tak bawiliśmy się podczas IV Rodzinnego Rajdu Wędrowiec!

Rodzinny „Rajd Wędrowiec”, to wydarzenie organizowane przez  bartoszyckich studentów pedagogiki i bezpieczeństwa, którzy przygotowują gry i zabawy dla najmłodszych przedstawicieli społeczności Bartoszyc i okolic oraz ich rodziców i opiekunów. 13 maja 2018 roku, dzięki uprzejmości Bartoszyckiego Ośrodka Sportu i Rekreacji tegoroczna IV edycja rajdu odbyła się na terenie rekreacyjnym przy jeziorku miejskim. Nie bez powodu w tym roku studenci wybrali akurat to miejsce na organizację tego wydarzenia. Celem „Rajdu Wędrowiec” jest propagowanie zdrowego i aktywnego stylu życia oraz promocja walorów przyrodniczych i krajobrazowych miasta Bartoszyce, natomiast gry i zabawy ruchowe na świeżym powietrzu, są okazją do przekazywania wrażeń i emocji towarzyszących wspólnym zabawom dla całych pokoleń. Dlatego też IV Rodzinny Rajd “Wędrowiec” jest integracyjnym wydarzeniem  skierowanym do całej bartoszyckiej społeczności – do grupy wiekowej od lat 2-óch do 102-óch.

 

Już od godziny 11.00, na terenie rekreacyjnym przy jeziorku miejskim, na tłumnie zgromadzonych mieszkańców Bartoszyc i ich „pociech”, czekały  przygotowane przez studentów ciekawe konkursy, pokazy i niezapomniane zabawy sportowo-rekreacyjne. Największe zainteresowanie wśród dzieci wzbudziła dmuchana zjeżdżalnia, która stanęła dzięki uprzejmości Pana Sławomira KAPUSTO. Panie Sławku, dziękujemy za ten gest z Pana strony, jest Pan wielkim przyjacielem, nie tylko dzieci, ale także WSB.

Tegoroczny rajd „Wędrowiec”, wpisany był także w kalendarz imprez organizowanych z okazji XX Dnia Rodziny, dlatego też dla najmłodszych uczestników studenci przygotowali konkurs rysunkowy na rodzinny portret – na zwycięzców konkursu czekały atrakcyjne nagrody. Także dużym zainteresowaniem cieszył się quiz z języka angielskiego, i choć nie należał do najłatwiejszych to najmłodsi poradzili sobie z nim bez problemu. Pozostaje nam się tylko cieszyć, że znajomość języka obcego wśród najmłodszych jest naprawdę bardzo dobra.

 

Każdy z nas może stać się świadkiem wypadku lub nagłego zachorowania, które będzie stanowiło zagrożenie dla zdrowia lub życia osoby poszkodowanej. Ponieważ czas niezbędny na przybycie pierwszych zespołów ratunkowych
to co najmniej kilka minut, bardzo ważne jest podjęcie właściwych działań mających na celu podtrzymanie życia lub zminimalizowanie niekorzystnych skutków zdarzenia. Warto zapoznać się z zasadami udzielania pierwszej pomocy i odważnie przystąpić do działania, gdy zajdzie taka potrzeba. Dlatego też ważnym elementem rajdu był przygotowany i przeprowadzony  przez studentów ratownictwa medycznego pokaz udzielania pierwszej pomocy dla noworodków i małych dzieci. Można było zapoznać się z obsługą defibrylatora AED oraz na fantomach nauczyć się  zasad poprawnej resuscytacji. Warto przypomnieć, że u osoby, która nie oddycha, a jej krążenie jest niewydolne, mamy tylko 4 minuty na uratowanie jej mózgu przed nieodwracalnymi zmianami.

Najtrudniej jest przełamać strach przed błędami w udzielaniu pomocy. Jednakże z drugiej strony nawet nie do końca prawidłowa resuscytacja daje większe szanse przeżycia poszkodowanego niż brak działania. Udzielanie pierwszej pomocy jest także obowiązkiem moralnym oraz prawnym każdego obywatela, z czego może nie każdy zdaje sobie sprawę!

 

Na kolejnych stoiskach m.in. można było dowiedzieć się wszystkiego o służbie w straży pożarnej, która jest bardzo niebezpieczna, odpowiedzialna, wymaga odwagi i poświęcenia. Dużym zainteresowaniem cieszył się strażacki mundur bojowy, w który można było się ubrać oraz nauczyć się szybkiego rozwijania węża strażackiego, a dzięki uprzejmości strażaków z Wojskowej Straży Pożarnej, którzy przygotowali statyczny pokaz sprzętu, można było zapoznać się z obsługą wozu bojowego, a także ochłodzić się w ten piękny i upalny dzień pod  rozstawioną kurtyną wodną. Także przygotowane przez studentów różnego rodzaju gry terenowe przyciągnęły sporą grupę uczestników – nie tylko tych najmłodszych. Wśród nich można było rozwiązać krzyżówkę i zapoznać się z zasadami bezpiecznej kąpieli, zapoznać się z zasadami bezpiecznego poruszania się po drodze, oraz sprawdzić swoją wiedzę ze znajomości telefonów alarmowych. Zainteresowaniem cieszyła się gra terenowa, której celem było zaznajomienie uczestników z prawnymi aspektami bezpieczeństwa – dzięki wykonywanym zadaniom można było uzyskać wskazówki do miejsca gdzie ukryty był paragraf.

 

Nie zabrakło też licznie zgromadzonych osób na kocach z koszykiem piknikowym, którzy w rodzinnej atmosferze i przy rodzinnym cieple palącego się ogniska, piekli i spożywali przyniesione ze sobą smakołyki w gronie rodziny i przyjaciół.

Do zobaczenia za rok!

Student – Bogdan PISAREK