4 kwietnia 2018 roku na Wydziale Studiów Społecznych w Gliwicach odbył się wykład otwarty z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu „Zaburzenia ze spektrum autyzmu”.
Co to jest autyzm? Jakie są jego główne symptomy? Jak wcześnie go wykryć? Co mogą zrobić rodzice? Jakie są zachowania u osób ze spektrum autyzmu? O tym opowiadała Katarzyna ZAMORA – pedagog specjalny z Gliwickiego Centrum Edukacyjno – Rehabilitacyjnego.
Autyzm to zaburzenie dotykające coraz większej liczby osób. Obecnie diagnozowane jest u dzieci około drugiego roku życia. Diagnozę stawia lekarz psychiatra. Im wcześniejsza, tym lepiej dla dziecka. Ma ono wówczas szansę na terapię wspierającą rozwój we wcześniejszych fazach. Na spotkaniu zostały poruszone sposoby radzenia sobie z zachowaniami trudnymi wynikającymi z trudnościami w samoregulacji.
Podczas wykładu uczestnikom zostały rozdane ulotki informacyjne na temat autyzmu oraz broszury, które przygotowała Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Józefa Lompy w Katowicach – filia w Gliwicach. Frekwencja podczas wykładu była liczna, a słuchacze to między innymi osoby na co dzień pracujące z osobami z zaburzeniami autyzmu oraz rodzice dzieci autystycznych.