Zajęcia terenowe są integralnym elementem programu studiów i obowiązują w trakcie ich trwania. W ramach tych zajęć, studenci WNS w Bartoszycach, odwiedzili placówkę Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. Nie bez powodu wybraliśmy taki cel swojej wizyty, ponieważ Państwowa Straż Pożarna wśród służb ratownictwa i ochrony ludności pełni pierwszoplanową rolę. Formacja ta została powołana do walki z pożarami, klęskami żywiołowymi i innymi miejscowymi zagrożeniami.
W dniu 14 kwietnia 2018 roku, o godzinie 10.00, przed wejściem do budynku, liczną grupę studentów przywitał Dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Bartoszycach mł. bryg. Bogusław KRAJEWSKI. W świetlicy, w której strażacy odpoczywają po akcjach wyjazdowych, odpowiadał na liczne pytania studentów oraz opowiedział o funkcjonowaniu jednostki jako instytucji bezpieczeństwa publicznego, strukturze organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej oraz o pracy strażaków, która jest bardzo niebezpieczna, odpowiedzialna, wymagająca odwagi i poświęcenia.
Bartoszycka jednostka Straży Pożarnej jest jednostką IV kategorii, w której swoją służbę pełni 48 strażaków. Od mł. bryg. Bogusława KRAJEWSKIEGO dowiedzieliśmy się, że na terenie województwa warmińsko-mazurskiego znajduje się 19 komend Straży Pożarnej, przy których znajdują się 24 jednostki ratowniczo-gaśnicze. Na terenie powiatu bartoszyckiego także znajduje się 25 jednostek OSP, spośród których 10 z nich należy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Zakres działań PSP nie ogranicza się tylko do gaszenia pożarów, ale także obejmuje organizowanie i prowadzenie akcji ratowniczych w sytuacjach kryzysowych, w tym podczas katastrof i wypadków komunikacyjnych, budowlanych czy chemicznych, stąd też bartoszycka jednostka posiada 7 podstawowych specjalizacji, do których należą: medyczna, wysokościowa, wodna, chemiczna, poszukiwawczo-ratownicza, techniczna oraz pożarów wewnętrznych. Główną specjalizacją zwiedzanej przez nas jednostki jest specjalistyczne ratownictwo wodno-nurkowe.
Kolejnym etapem zwiedzania było Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego – zwane w skrócie SKKP, które realizuje zadania w zakresie zintegrowanego systemu działalności operacyjnej jednostek organizacyjnych wchodzących w skład Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego oraz innych jednostek ochrony przeciwpożarowej powiatu. Na stanowisku tym, służbę pełnią strażacy PSP w systemie zmianowym 24/48. Rozkład służby: 24/48 – 24 godzin służby rozpoczynającej się o godzinie 8:00 i trwającej do godziny 8:00 dnia następnego, po której następuje 48 godziny czasu wolnego od służby.
Mł. bryg. Bogusław KRAJEWSKI przekazał nam, iż Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy (KSRG) stanowi integralną część bezpieczeństwa wewnętrznego państwa, którego podstawowym celem jest ochrona życia, zdrowia, mienia lub środowiska poprzez: walkę z pożarami i innymi klęskami żywiołowymi, ratownictwo techniczne, chemiczne jak również poprzez ratownictwo ekologiczne i medyczne. Dowiedzieliśmy się także, że w podsystemie ratownictwa i ochrony ludności, PSP wspierana jest przez inne służby, straże i instytucje państwowe, dlatego podstawowym założeniem w budowie systemu ratowniczo-gaśniczego było stworzenie jednolitego i spójnego układu, skupiającego powiązane ze sobą różne podmioty ratownicze, tak aby można było podjąć skutecznie każde działanie ratownicze. Konstrukcja systemu zakłada, że zasady realizacji podstawowych zadań ratowniczych są niezmienne i dostosowane do specyfiki wszelkiego rodzaju zdarzeń, również zdarzeń masowych lub klęsk żywiołowych, kiedy siły i środki ratownicze są niewystarczające, a organizacja działań ratowniczych wymaga modyfikacji priorytetów oraz dokonania uproszczeń w procedurach działania. Aby usprawnić te wszystkie działania wprowadzany jest system wspólnej łączności miedzy różnymi służbami (policja, straż graniczna, straż miejska). Nasza jednostka posiada także łączność z nadleśnictwem Bartoszyce i Górowo oraz moduł Międzynarodowy. Na zakończenie zobaczyliśmy wyposażenie jednostki ratowniczo-gaśniczej w samochody oraz sprzęt bojowy. Bartoszycka PSP wyposażona jest w trzy wozy bojowe, „drabinę” oraz podnośnik z koszem do działań wysokościowych, łódź do specjalistycznych działań wodno-nurkowych, a także sprzęt przeciwpowodziowy (1280 worków powodziowych), oraz wyposażenie na wypadek sytuacji kryzysowych. Nasza wizyta w Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Bartoszycach zakończyła się krótkim podsumowaniem.
Student – Bogdan PISAREK