Dr Agnieszka KIJAK

KIEROWNIK ZESPOŁU EWIDENCJI I KARIER STUDENCKICHKIJAK Agnieszka - zdjęcie

Centrum Kształcenia i Badań

e-mail: [email protected] lub [email protected]

 

Doktor nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa. Legitymuje się dyplomami magistra filozofii (studia na kierunku filozofia – życie publiczne ukończyła w 2011 roku) oraz magistra filologii polskiej (licencjat w 2011 roku, magisterium w 2013). W roku 2010 przez cztery miesiące studiowała w Bernie w ramach programu wymiany studenckiej Erasmus. Pracę magisterską z zakresu onomastyki pt. Imiona chrzestne mieszkańców parafii Wszystkich Świętych w Kórniku i motywacje ich nadawania, w latach 2001-2011 napisała pod kierunkiem prof. dr hab. Ireny Sarnowskiej-Giefing. W roku 2014 ukończyła studia podyplomowe Akademia trenera na Wydziale Studiów Edukacyjnych UAM, a następnie podjęła stacjonarne studia doktoranckie na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej. We wrześniu 2019 roku obroniła pracę doktorską pt.: Leksyka i frazeologia socjolektu biegaczy nieprofesjonalnych napisaną pod kierunkiem pani prof. Małgorzaty Witaszek-Samborskiej.

Od 2013 roku do sierpnia 2019 r. pracowała w II Liceum im. Gen. Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej w ramach Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 12 w Poznaniu jako nauczyciel bibliotekarz i nauczyciel języka polskiego. Do jej obowiązków należały m.in.: prowadzenie koła teatralnego; redakcja tekstów na stronę internetową szkoły; sporządzanie protokołów posiedzeń rady pedagogicznej; organizowanie Tygodnia Kariery, współpraca z poznańskimi uczelniami, przygotowanie prezentacji szkoły na Targi Edukacyjne; pisanie wniosków projektowych i konkursowych. W tym czasie brała udział w wielu warsztatach, seminariach i szkoleniach.

Uczestniczyła w wielu ogólnopolskich konferencjach w Poznaniu, Będlewie, Łodzi, Katowicach, Bydgoszczy i Warszawie. Opublikowała 16 artykułów naukowych w różnych monografiach wieloautorskich i czasopismach (w tym punktowanych, takich jak: „Kwartalnik Językoznawczy”, „Polonica”, „Poznańskie Spotkania Językoznawcze”, „Poznańskie Studia Polonistyczne. Seria Językoznawcza”) oraz 2 naukowe recenzje. W latach 2016-2019 uczestniczyła jako wykonawca w grancie finansowanym przez Narodowe Centrum Nauki: „Rola cech fonologicznych w fonotaktyce: Badanie struktury i przyswajania zbitek spółgłoskowych w językach słowiańskich i germańskich”.

Jej pasje to bieganie (aktywnie trenuje i startuje w biegach masowych na różnych dystansach), a także psy i podróże.

Jej motto życiowe brzmi: „Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali”.

Współpracę z Wyższą Szkołą Bezpieczeństwa rozpoczęła w 2013 roku, prowadząc zajęcia z Filozofii. Od 2019 roku pełni funkcję specjalisty ds. marki w Centrum Edukacji i Marki. Prowadzi zajęcia z Kultury języka z retoryką oraz Filozofii.