Mgr inż. Marek WRÓBLEWSKI

P.O. DZIEKAN

Marek WRÓBLEWSKI

Wydział Nauk Społecznych w Giżycku

e-mail: [email protected] // [email protected]

 

Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Rakietowych i Artylerii w Toruniu, którą ukończył w 1987 roku. Zawodową służbę wojskową rozpoczął jako szef rozpoznania dywizjonu artylerii w 1. Warszawskiej Brygadzie Artylerii Armat w Węgorzewie. Następnie, pełnił obowiązki na stanowisku dowódcy plutonu rozpoznania oraz dowódcy plutonu artylerii rakietowej w Szkole Podchorążych Rezerwy i Szkole Podoficerskiej. Podczas służby realizował także kolejno obowiązki na stanowiskach dowódcy baterii 152 mm haubicoarmat i dowódcy baterii dowodzenia w dywizjonie artylerii.

W 1996 roku odbył roczną praktykę dowódczą w Bundeswehrze w pododdziałach artylerii wyposażonych m.in. w wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe MLRS. Był także uczestnikiem kursu językowego oraz kursu dowódczego w Szkole Artylerii Bundeswehry w Idar-Oberstein.

Po powrocie do kraju został skierowany na Wyższy Kurs Doskonalenia Oficerów, który ukończył z I lokatą i po ukończeniu którego, został starszym oficerem operacyjnym w sztabie 1 Brygady Artylerii. Do jego szczególnych osiągnięć z tamtego okresu zaliczyć należy zdobycie tytułu Mistrza Taktyki Warszawskiego Okręgu Wojskowego.

W latach 1999 – 2001 odbywał studia dyplomowe w Akademii Obrony Narodowej na kierunku zarządzanie i dowodzenie, które ukończył z III lokatą. Praca dyplomowa uzyskała także wyróżnienie Komendanta AON. W tym samym czasie realizował studia magisterskie na kierunku ekonomicznym oraz uzyskał tytuł magistra ekonomii.

Po odbyciu studiów zajmował stanowisko specjalisty w Oddziale Planowania Operacyjnego w Generalnym Zarządzie Operacyjnym P-3 w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego.

W 2004 roku został wyznaczony na stanowisko szefa sztabu 1. Mazurskiej Brygady Artylerii w Węgorzewie i obowiązki te pełnił do 2007 roku, kiedy to skierowany został na Podyplomowe Studium Operacyjno-Strategiczne w AON. Studia obejmowały zakres polityki i strategii bezpieczeństwa państwa oraz indywidualne kompetencje zarządzania i dowodzenia. Efektem ukończenia studiów była praca podyplomowa na temat prowadzenia współczesnych operacji informacyjnych.

Od 2008 roku do 2010 roku zajmował stanowisko zastępcy dowódcy 1. Mazurskiej Brygady Artylerii w Węgorzewie. W ramach kompetencji na stanowisku realizował zadania w zakresie planowania oraz organizacji szkolenia pododdziałów artylerii a także nadzorował przygotowanie kolejnych pododdziałów wyznaczonych przez brygadę do pełnienia zadań w ramach misji pokojowych w Afganistanie i Iraku.

W październiku 2010 roku przejął obowiązki dowódcy brygady. Po przeformowaniu 1 MBA w 11 pułk artylerii przekazał obowiązki dowódcy i został wyznaczony na stanowisko szefa oddziału szkolenia w Szefostwie WRiA w Pionie Szkolenia w Dowództwie Wojsk Lądowych, które pełnił do 31 stycznia 2013 roku.

W ramach obowiązków służbowych odpowiadał m.in. za planowanie użycia artylerii w operacjach militarnych oraz niemilitarnych, nadzorował certyfikację pododdziałów artylerii skierowanych do pełnienia misji za granicami państwa. Odpowiadał za planowanie oraz przygotowanie i prowadzenie ćwiczeń z kierowniczą kadrą WRiA. Nadzorował system szkolenia w podległych jednostkach artylerii.

Był uczestnikiem wielu międzynarodowych konferencji i sympozjów naukowych związanych z obronnością państwa. Uczestniczył w specjalistycznych konferencjach naukowych dotyczących współpracy z przemysłem zbrojeniowym w zakresie rozwoju broni artyleryjskich oraz amunicji i rakiet. Był także współautorem wielu opracowań specjalistycznych w zakresie rozwoju i programowania SZ RP w obszarze WRiA (programy operacyjne np.: HOMAR, KRAB, KRYL). Jednocześnie w ramach zajmowanego stanowiska służbowego brał udział w konferencjach naukowo-metodycznych dotyczących kształcenia kadr oficerskich i podoficerskich na potrzeby WRiA.

W czasie służby w DWLąd pełnił także funkcję szefa zmiany reagowania kryzysowego.

Jest absolwentem kursów językowych w WSNJO w Łodzi oraz niemieckiego Bundessprachenamt (BSprA) w Hürth. Posługuje się językiem niemieckim oraz angielskim.

W latach 2013-2015 współpracował z PIT-RADWAR / Oddział w Gdańsku w obszarze rozwoju rozpoznania radiolokacyjnego (stacje radiolokacyjne LIWIEC na potrzeby artylerii).

W obszarze zainteresowań znajduje się polityka bezpieczeństwa państwa, strategia obronności RP, a także psychologia dowodzenia wojskami, systemy dowodzenia w Siłach Zbrojnych RP, ekonomika obrony, ekonomika przedsiębiorstw przemysłu zbrojeniowego.

Z Wyższą Szkołą Bezpieczeństwa jest związany od 2017 roku.