Tytuł doktora nauk humanistycznych uzyskała w roku 2001 na Uniwersytecie Śląskim, w Katowicach na Wydziale Nauk Społecznych. Praca doktorska przygotowana pod kierunkiem prof. zw. dr hab. Marka S. Szczepańskiego pt. „Przemoc w rodzinie w środowisku miasta przemysłowego. Studium Socjologiczne na przykładzie miasta Jastrzębie Zdrój”. Praca została dwukrotnie drukowana pod tytułem „Przemoc w rodzinie teoria i rzeczywistość.”
W roku 2014 uzyskała stopień naukowy doktora habilitowanego z nauk społecznych, w dyscyplinie socjologia, w specjalności socjologia organizacji na Uniwersytecie Wrocławskim.
Zainteresowania badawcze: socjologia organizacji, organizacja w okresie transformacji, komunikacja interpersonalna, zmiana społeczna a bezpieczeństwo publiczne, miasto, lokalna społeczność i organizacja bezpieczeństwa w lokalnej społeczności. Autorka ponad 100 publikacji.
Dorobek dydaktyczny zdobywała nauczając w Szkołach Podstawowych oraz na uczelniach wyższych od 1983 r. Przedmioty nauczania to między innymi: język polski, socjologia, socjologia organizacji, wprowadzenie do organizacji i zarządzania, komunikacja interpersonalna, profilaktyka społeczna, agresja, przemoc, wypalenie zawodowe, stres.
Opracowanie programu studiów podyplomowych „Profilaktyka i prewencja społeczna” dla Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa w Poznaniu.
Od 2021 roku prowadzi zajęcia na studiach licencjackich i podyplomowych w Wyższej Szkole Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu, między innymi z takich przedmiotów jak: Socjologia sytuacji kryzysowych, Prakseologia zjawisk społecznych, Seminarium dyplomowe.