Czym jest mediacja?
Mediacja jest dobrowolnym, poufnym i akceptowalnym sposobem komunikowania stron będących w konflikcie przy pomocy osoby neutralnego i bezstronnego mediatora.
Mediacja jest sposobem porozumiewania się zwaśnionych stron, przy pomocy mediatora, który pomaga w komunikacji. Pozwala również uczestnikom odkryć i usłyszeć kryjące się za pozycjami, które zajmują – głęboko ukryte potrzeby i interesy.
Celem mediacji jest szukanie rozwiązań takich, aby każda ze stron czuła się wygrana (tzw. WIN-WIN). Poprzez wspólne wypracowanie rozwiązania, które satysfakcjonowałyby wszystkich uczestników. Mediacja jest rozmową, która dąży do akceptowalnego, mądrego porozumienia.
Mediator pomaga poprowadzić spotkanie tak, aby pomiędzy stronami zbudować zrozumienie chęć rozmowy, współpracy, a w konsekwencji doprowadzić do “poczucia sprawstwa” w swojej sprawie.
Jakie są główne zasady mediacji?
Zasadą procesu mediacji jest dobrowolność oznacza ona, że przystępujemy do niej całkowicie dobrowolnie i na każdym etapie (bez podania przyczyny możemy się z niej wycofać). Ta zasada dotyczy każdej ze stron spotkania.
Poufność oznacza obowiązek zachowania tajemnicy co do tematów, które zostaną poruszane. Żadne informacje uzyskane na mediacji nie mogą być powtarzane udostępniane bez zgody wszystkich uczestników spotkania. Nie mogą być także wykorzystane przed sądem. Zasada ta obejmuje wszystkie uczestniczące w niej osoby – czyli mediatora, strony, pełnomocników jak i osoby towarzyszące stronom.
Mediator powinien być bezstronny i neutralny. Bezstronny w stosunku do stron i neutralny co do przedmiotu sporu. Ważną zasadą jest wyraźna akceptacja procesu mediacji jak i wyboru samego mediatora. Akceptacja wyrażona słownie bądź pisemnie przed samym procesem mediacji jest swoistym kontraktem zawartym z mediatorem.
Od chwili wyrażenia zgody na mediację przez strony tzw. “podpisania kontraktu” akceptacji samego procesu jak i osoby mediatora – rozpoczyna się mediacja.
Jakie zalety ma przystąpienie do mediacji?
- Oszczędność czasu zwykle kończy się to na kilku 2,3 spotkaniach, które są czasowo dostosowane do uczestników.
- Oszczędność pieniędzy (jest dużo tańsza od sprawy w sądzie).
- Przewidywany wynik na który uczestnicy mają wpływ (strony nie muszą godzić się na rozwiązania do których nie są przekonane).
- Zachowanie pozytywnych relacji – jest to ważne w szczególności jeśli chodzi o późniejsze relacje biznesowe pozwala ”nie palić za sobą mostów” i móc wznowić relacje w przyszłości. Mediacja ma również swoje zastosowanie wewnątrz firmy jako mediacja pracownicza (pracownik-pracownik), (pracownik-pracodawca), w szkole mediacje między nauczycielami rodzicami oraz dyrekcją np. (nauczyciele-rodzice), (nauczyciele-dyrekcja), czy (uczniowie- uczniowie).
Nie można tutaj pominąć mediacji rodzinnych, rozwodowych, gdzie nadrzędne staje się dobro dzieci dbanie o ich potrzeby, czy relacje późniejsze między rodzicami.
- Brak rozgłosu informacji o konflikcie pozwala stronom “zachować twarz”.
- Strony unikają stresu związanego z procesem sądowym jak i samym wystąpieniem w sądzie.
- Uczestnicy ze względu na to, że sami ustalili warunki ugody chętniej się do nich stosują. Sami wiedzą czy są w stanie wywiązać się z podpisanego porozumienia. Samodzielnie rozpisać sobie harmonogram działań lub przy współpracy z mediatorem.
- Dla przeciążonych pracą sądów jest to bardzo duże odciążenie. Zarówno w sytuacji, kiedy sprawa trafia bezpośrednio do Kancelarii mediacyjnej i tam znajduje zakończenie.
Jak i w sytuacji, kiedy Sąd kieruje sprawę do mediacji i z chwilą wpłynięcia ugody nakłada na nią klauzulę wykonalności.
Mediator jest odpowiedzialny za dokumentację (wniosek, umowę o mediację, protokół sporządzany po mediacji oraz ewentualną ugodę). Ugoda musi być całkowicie samodzielnie wypracowana przez uczestników.
Do jego obowiązków należy dbanie o komunikację między stronami, atmosferę podczas mediacji, relacje oraz o równowagę stron.
Mediacja może przynieść większe zadowolenie, osobistą satysfakcję oraz wspomniane już “poczucie sprawstwa” w swojej sprawie. Osiągnięte na drodze mediacji porozumienie ma bardziej dopasowany charakter niż rozstrzygnięcie sądowe.
Mediator jako osoba bezstronna i nie związana ze sprawą stara się znaleźć obszary, kwestie, które mogą zbliżyć skonfliktowane strony.
Cała mediacja jest nastawiona na to co będzie w przyszłości, aby poszukiwać rozwiązań, które będą zaspokajały potrzeby wszystkich uczestników, ale także będą wykonalne.
Mediacja w przeciwieństwie do sądu nie ma na celu wskazania winnych czy wskazania sposobu rozwiązania sprawy, jak ma to na celu sąd.
Uczestnicy sami “piszą sobie wyrok“ to jest w końcu ich spór i Oni wiedzą jak najlepiej go rozwiązać.
Dlatego też sądy coraz częściej zawierzają w umiejętności komunikacyjne i negocjacyjne stron i wysyłają sprawy do mediacji.
Stały mediator Sądu Okręgowego w Poznaniu, wpisana na listę Krajowego Rejestru Mediatorów. Prowadzi mediacje sądowe i pozasądowe w sprawach cywilnych i gospodarczych. Mediując skupia się na relacjach i potrzebach indywidualnych człowieka, dążąc przy tym do mądrego, satysfakcjonującego i efektywnego porozumienia, gdzie obie strony czują się wygrane.