Jakie uprawnienia mają funkcjonariusze w związku z realizacją zadań Krajowej Administracji Skarbowej

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Celno-Skarbowej posiadają szereg uprawnień, które są szczegółowo opisane w ustawie z dnia 16 listopada 2016 roku o Krajowej Administracji Skarbowej.

Funkcjonariusze zgodnie z artykułem 133 ustęp 1 posiadają uprawnienia dotyczące przeszukiwania a także zatrzymania osób, rzeczy, mają również prawo do przeszukania ich lokali oraz innych posiadanych przy nich przedmiotów w trybie i w przypadkach, które są określone w przepisach Kodeksu Postępowania Karnego.

Zgodnie z ustępem 2 powyższego artykułu Funkcjonariusze posiadają prawo do zatrzymania a także sprawdzenia wszelkich urządzeń elektronicznych np.: telefonów, komputerów, tabletów itp., a także mają uprawnienia do przeglądania korespondencji, które mogą posłużyć jako dowód w sprawie. Na zasadach, które również są zapisane w Kodeksie Postępowania Karnego. 

Ustęp 3 nadaje uprawnienie do zatrzymania osoby, na skutek pościgu. W przypadku, kiedy taka osoba przekroczyłaby granicę funkcjonariusze mają możliwość zwrócenia się do funkcjonariuszy innych państw o pomoc w ujęciu ściganego, a także do jego przejęcia na granicy państw w razie jego ujęcia.

Ustęp 4 przyznaje możliwość zatrzymania osób oraz przedmiotów, które znajdują się w systemie Informacji Schengen a także Wizowym Systemie Informacyjnym. Osoby, które są wpisane w taki system, w chwili zatrzymania przez funkcjonariusza zostają od razu zdemaskowane. Takie osoby lub przedmioty mogą zostać przekazane do odpowiednich organów w celu wyjaśnienia ich pochodzenia lub w ogólnym postępowaniu.

Ustęp 5. Mundurowi są również odpowiedzialni za konwojowanie osób, broni palnej, amunicji, materiałów niebezpiecznych, dokumentów zawierających informacje niejawne, substancji psychotropowych, materiałów niebezpiecznych, wartości pieniężnych lub innych wartościowych przedmiotów.

Ustęp 6 Mają prawo do nakładania grzywny w postaci mandatu karnego za wykroczenie lub wykroczenie skarbowe na zasadach określonych w ustawie z dnia 24 sierpnia 2001 r. – Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia i Kodeksie karnym skarbowym.”

Ustęp 7 mówi o zwracaniu się o niezbędną pomoc do innych jednostek, przedsiębiorców i organizacji społecznych jak również do każdej osoby o udzielenie pomocy w razie wystąpienia jakiegoś zagrożenia. Zwracanie się o tą pomoc musi być zgodne z obowiązującym prawem.

Artykuł 2 ustęp 1, 2 mówią o realizacji dochodów z podatków, opłat, niepodatkowych, należności budżetowych a także należności celnych oraz innych opłat związanych z przywozem i wywozem towarów.

Ustęp od 13 do 16a i 16c informuje o tym, że w swoich zadaniach funkcjonariusze wykrywają, zwalczają i zapobiegają przestępstw skarbowym, wykroczeniom skarbowym a także ścigają sprawców za naruszenie tych przepisów.

 

Studentka II roku Bezpieczeństwa wewnętrznego- Wydział Studiów Społecznych w Gdańsku