Sawant- kim jest?
Część z nas spotkała się kiedyś z pojęciem „zespół sawanta”. Możliwe też, że widzieliśmy osoby z tą przypadłością nie zdając sobie sprawy z tego, że sawanci to wyjątkowi geniusze, którzy dzięki niesamowitym uzdolnieniom potrafią wyjść z cienia własnej choroby.
Są to osoby o niskim ilorazie inteligencji posiadające ponadprzeciętne zdolności umysłowe. Sawantów często określa się jako „upośledzonych geniuszy”. Odnotowuje się, że wśród osób z zespołem sawanta jest liczebna przewaga mężczyzn nad kobietami.
Zespół sawanta szczególnie często występuje u osób dotkniętych autyzmem lub zespołem Aspergera. Są to osoby, które zdecydowanie gorzej radzą sobie z codziennymi obowiązkami czy też z logicznym rozumieniem i funkcjonowaniem w społeczeństwie.
Jakie są przyczyny zespołu Sawanta?
Sawantyzm jest wrodzony, czyli obecny od chwili narodzin. Najczęściej osoby upośledzone umysłowo mają zaburzone funkcje zlokalizowane w lewej półkuli mózgu, której uszkodzenie skutkuje większą aktywnością prawej półkuli w celu zrekompensowania utraconych funkcji. W ten sposób wielu sawantów prezentuje fenomenalne zdolności w takich dziedzinach, jak muzyka, plastyka i rzeźba.
Analizowany jest również wpływ testosteronu, który u sawantów spowalnia wzrost i rozwój lewej półkuli mózgowej.
„Wysepki zdolności”, czyli szczęście w nieszczęściu
Osoby z zespołem sawanta mają niezwykłą przewagę w pewnych obszarach nazywanych „wysepkami zdolności”. Szczególnymi z nich są umiejętności językowe: łatwość w uczeniu się nowych języków i ich gramatyki oraz bogaty zasób słów, matematyczne: bezbłędne obliczenia różnych dat z pamięci, plastyczne: odwzorowywanie figur woskowych i rzeźbienie czy też muzyczne: posługiwanie się wieloma instrumentami, odtwarzanie z pamięci raz usłyszanego utworu.
Zespół Sawanta – leczenie
Zespół Sawanta nie jest chorobą, w związku z tym nie można go leczyć. Wręcz przeciwnie – trzeba dbać o rozwój ponadprzeciętnych zdolności, ponieważ mogą być one swego rodzaju metodą terapii, zwłaszcza dla osób z autyzmem. Niebywałe zdolności mogą pomóc wyjść osobom upośledzonym z ich zamkniętego świata, usprawnić codzienne funkcjonowanie i polepszyć kontakty z innymi ludźmi
Znani Sawanci
Jednym z najbardziej znanych sawantów był Kim Peek. Cierpiał na zaburzenia rozwoju, jednak niezwykle szybko czytał zapamiętując z tekstu najbardziej szczegółowe informacje, tj. numer telefonu czy kody pocztowe. Kim Peek stał się inspiracją do powstania filmu „Rain Man”.
Z kolei Leslie Lemke ma porażenie mózgowe, a dodatkowo jest niewidomy. Pomimo swoich dysfunkcji zna i potrafi zagrać kilka tysięcy utworów muzycznych z pamięci, nawet tych, które słyszał tylko jeden raz.
Zaś Daniel Tamment to sawant z autyzmem. Wyróżnia się on biegłą znajomością 11 języków, a każdy kolejny przychodzi mu z imponującą łatwością.
Paulina Bazan – studentka pierwszego roku Pedagogiki w Wyższej Szkole Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu
09.05.2019